NORMA JEANE MORTENSON’A ÂŞIK OLAN ADAM

O bir fotoğrafçı. İsmi Andre De Dienes. 1913, Romanya Transilvanya doğumlu. Marilyn Monroe henüz kimse tarafından tanınmayan bir taşra kızıyken onun ilk resimlerini çeken fotoğrafçı. Andre De Dienes ana vatanında kendisi için fazla bir gelecek olmadığını anlayınca ABD’ye geldi ve ağırlıklı olarak portre, dergi için model kız (pin-up girls) ve “nudity” çıplaklık konularında bir ajansla çalışmaya başladı. Kendisinin de ünlenmesini sağlayacak bir model arayışı peşindeydi. Monroe ile tanışmasını şöyle anlatmış.

“Romanya’dan geldikten sonra bir sürü model kızla çalıştım fakat hiçbirinde yıldız havası yoktu. Bir gün ajanstan aradılar ve Norma Jeane isimli köylü bir kızın çekim yaptırmak istediğini söylediler. Buluştuk. Kızı daha görür görmez onun içinde bir seks perisinin saklı olduğunu anladım ve etkisine kapıldım. İlk görüşte âşık olmuştum. O benim hayatıma giren bir mucizeydi.”

İlk buluştuklarında Marilyn Monroe 19 yaşındaydı. Andre, kızla birlikte 5 eyaleti kapsayan ve haftalar süren bir çekime çıktı. Sahil kesimlerinde ve taşra çayırlarında Monroe’nin bir sürü resmini çekti. Bu yıllarda Monroe evliydi. Henüz 16 yaşında aile baskısıyla evlenmişti. Bir denizci olan kocasını hiç sevmiyordu ve görüşmüyorlardı. Zaten bu çekimlerden bir yıl sonra boşanacaklardı.

Çekimler sürerken, Monroe çok yoruluyor ve Andre’nin ikinci el olarak satın alıp onardığı eski Buick arabasının içinde uyuyakalıyordu. O ânları şöyle anlatmış: “O zamanlar benim Buick’in arka koltuğunda dünyanın en büyük yıldızının yattığını bilemezdim. Ama onun çok özel olduğunu biliyordum. Yanına uzanır ve sen benim küçük aşk kölem olacaksın derdim. Ben böyle deyince kıkırdayarak gülmeye başlardı. O kadar güzel ve kışkırtıcı bir gülüşü vardı ki…”

Üç yıl sonra bir dah buluştular ve yeni çekimler yapıldı. Monroe artık bir yıldız olma yolunda ilerliyordu. Son olarak 1953 yılında Andre’nin New York’taki stüdyosunda birlikte çalıştılar. Genç kadın iyice değişmişti ve dünya çapında tanınmasını sağlayacak efsanevi saç biçimine ve imaja dönüşüyordu. Bu son buluşmalarında kavga ettiler. Bir sanat tarihçisine göre, Andre genç kadına çok kızmıştı. Çektiği resimlerin hiçbirin yayınlamadı ve kendine sakladı. Belki onun yükselişini kıskanıyordu veya kadını tehlikelere karşı uyarmak istemişti. Bilinmiyor. Bilinen tek şey, Andre’nin çektiği resimleri ölene kadar gizli tuttuğu.

Bu süreçte Marilyn Monroe artık bir yıldız olmuştu ve onu tanımayan yoktu. Fakat çok tehlikeli ilişkiler kurmuştu. Kennedy ailesine fazla yakınlaşmıştı. Ayrıca Frank Sinatra aracılığıyla Mafia patronlarıyla birlikte olmaya başlamıştı. 4 Ağustos 1962 gecesinin sabahında ölü bulundu. Ölüm raporuna göre Nembutal ve benzeri uyku hapları almıştı. Ama durum çok şaibeliydi. Otopsiyi takip edenlere göre, midesinde haplardan kaynaklanan bir ize rastlanmamıştı. Genç kadına şiddetle saldırıldığı ve hapların ağzına sonradan sokulduğunu gösteren işaretler vardı. Ne olduysa oldu, ölüm raporunun ardından cenaze makyajı yapıldı ve hemen toprağa verildi. Ölümünden bir gece önce, Frank Sinatra’nın göl kıyısındaki malikanesinde dönemin güçlü Mafia patronu Sam Giancana ile birlikte olmuştu. Giancana, Sicilya kökenli Cosa Nostra üyesi bir patrondu. Kennedy ailesiyle güçlü ilişkileri vardı. Ülke çapında kumarhane ve randevu evi işletmeciliğini yürütüyordu. Devlet onun pis işlerine göz yumuyordu. Buna karşılık Giancana, ABD içinde yükselen sosyalist ve komünist faaliyetleri bastırıyor, Hoffa gibi sendika liderlerini ortadan kaldırıyor veya onları satın alıp sarı-sendikalar şekline dönüştürüyordu. Uzatmıyorum, bu çok uzun bir öykü.

Hiç şüphesiz, Monroe’nin ölümünün ardından en çok üzülenlerden biri Andre olmuştu. Günlüğüne çok kısa olarak şunu yazmış: “Kendisini seven iyi kalpli birini bulup evlenmesi ve gösteri dünyasından çekilmesi gerekirdi. Ama o durmadı.”

Andre De Dienes 1985 yılında öldü. Ardında yüzlerce modelin çıplak resimlerini içeren 30 kadar albüm bıraktı ama Monroe fotoğraflarını hep sakladı. Bir zamanlar onun modeliyken âşık olan ve evlenen karısı Shirley Dienes, ölümünün ardından, garajda bazı şeyleri temizlerken gizli bir bölme keşfetti. Açtığı kutunun içinde Marilyn Monroe’nin resimleri ve kocasının günlüğü duruyordu. Shirley Dienes bu resimleri Monroe fotoğrafları toplayan bir sanat koleksiyoncusuna sattı. Bu sayede güzel yıldızın hayranları onun hiç görmedikleri resimlerine kavuştular.

Aşağıda, Andre De Dienes’in çektiği bazı resimler var. Beğenmeniz dileğiyle…

Reklamlar
Bu yazı 7. Sanat içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to NORMA JEANE MORTENSON’A ÂŞIK OLAN ADAM

  1. Yasemin Ünal dedi ki:

    Çok teşekkurler. Yazının en çarpıcı bölümü Kennedy ile ilgili kollanan mafya patronları,aklıma şirin görünen ama pis işlerin içinde olan diğer bazı liderleri getirdi, Trudeau ve diğerleri gibi 🙂
    Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s