TARİHÎ FOTOGRAFLAR -1-

etkileyici-resimler-01

Resimdeki Zanjeer isimli patlayıcı uzmanı köpek, Hindistan Bombay’da 90’lı yıllardaki saldırı sürecinde yaklaşık 3,300 kilo RDX türü patlayıcı, 600 fünye, 250 el bombası ve 6,400 adet kullanıma hazır mermiyi bularak binlerce insanın canını kurtarmıştı. 2000 yılında, öldüğünde kendisine bir cenaze töreni düzenlendi ve onurlandırıldı.

etkileyici-resimler-02

II Dünya Savaşı. Alman birliklerinin Paris’e girişini yaşlı gözlerle seyreden bir vatansever. 1940.

etkileyici-resimler-03

Papua Yeni Gine’nin başkenti Jayapura’daki bir markette prezervatif tanıtımı, 2009. (Foto: Adri Tambunan)

etkileyici-resimler-04

Toplama ve imha kampı Auschwitz’deki gaz odasının duvarı.

etkileyici-resimler-05

1920’li yıllarda bazı plajlarda kadınların mayo boyları ölçülür, eğer kısa bulunursa para cezası verilirdi.

etkileyici-resimler-06

23 yaşında iken Evelyn McHale, Empire States binasının 83. katından kendini atmış ve aşağıdaki bir Limuzin’in üzerine düşmüştür. 12 Mayıs 1947. Bazılarına göre bu resim en güzel intihar resmidir ve tarihte görülmesi gereken 50 fotograf arasına girmiştir. Evelyn’in intihar etme sebebi anlaşılamadı. Aile içi bir sır olduğu tahmin edilmekte. Kızın aniden intihara karar verdiği anlaşılıyor, çünkü onu son görenler gayet mutlu olduğunu ve herhangi bir anormallik farketmediklerini belirtmişler. Evelyn’in intihar notu şöyleydi: “Ailemin içinden veya dışından hiç kimsenin vücudumu görmesini istemiyorum. Lütfen bedenimi yakarak yok edin. Sizden ve ailemden rica ediyorum, benim için bir cenaze veya anma töreni düzenlemeyin. Nişanlım onunla Haziran’da evlenmemi istedi. Fakat ben hiç kimseye iyi bir eş olamam. Babama söyleyin, annemle çok fazla ortak noktamız var.”

etkileyici-resimler-07

Resim çekildiğinde 12 yaşında olan Brezilyalı çocuk Diego Frazao, kendisini sokaklardan kurtaran, ona bakan ve müzik eğitimi veren öğretmeninin cenaze töreninde…

etkileyici-resimler-08

Avusturalya tarihine “Kara Cumartesi” olarak geçen büyük orman yangınından sonra, bir koalaya su veren itfaiyeci. Ne yazık ki sevimli koalada ciddi yanıklar oluşmuş ve klinikte yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştır. 2009

etkileyici-resimler-09

II Dünya savaşında bir Kanada birliği cepheye gönderilirken babasının peşinden koşturan çocuk. Ekim 1940. Foto: Claude P.Dettloff

etkileyici-resimler-10

Hristiyanlığın Katolik mezhebine mensup bir kadınla Protestan kocası, iki mezarlığı ayıran duvarın dibine gömülmüş ve mezar taşları bu şekilde yapılmıştı. Hollanda, 1888

etkileyici-resimler-11

II Dünya savaşının sefalet yıllarında yeni ayakkabılarına kavuşan Avusturyalı bir çocuk.

etkileyici-resimler-12

Büyük bir santranç dehası olan Polonyalı Samuel Reshevsky henüz 8 yaşında iken, kendi dönemindeki ustalara karşı simültane maç yapıyor

etkileyici-resimler-13

Vietnam Savaşı’nı protesto eden Jane Rose Kasmir, Pentagon’daki askerlerin süngülerine çiçek takıyor. 21 Ekim 1967. Bu ve benzeri resimler 68 kuşağı arasında çok tutulmuş ve silahlara karşılık “çiçek gücü” hareketi başlatılmıştır.

etkileyici-resimler-14

Mısır’da bir mumya satıcısı, 1875. Acaba piyasada mumyalar kaçtan gidiyordu? Kadim Mısırlılara ait mezarlar çeşitli yağmacılar ve yöre halkı tarafından talan edilmiş, sağda solda satılmıştır. Bildiğim kadarı ile, bozulmadan açılan tek mezar, firavun Tutankhamun’un mezarıdır.

etkileyici-resimler-15

1983 Erzurum depreminde beş çocuğunu birden kaybeden Kezban Özer isimli bir annenin acısı. Depremin gerçekleştiği saat 5 sularında Kezban ve kocası dışarı çıkmış, ağılda ineklere yem veriyorlardı. Çocuklar ise odalarında uyuyordu. Kezban ve kocası evin yıkıldığını gördüler fakat yetişemediler. Richter ölçeğine göre 6,9 şiddetindeki depremde 1,155 kişi hayatını kaybetti.

etkileyici-resimler-16

“Kış Savaşı” sırasında Finlandiya’da yakalanan bir Rus casusu infaz edilmesini gülerek bekliyor. Kasım, 1942. Bu resim Finlandiya savunma bakanlığı tarafından sakıncalı bulundu ve dağıtımı yasaklandı. Ruslar bu resmi kendi askerlerinin kahramanlıklarını gösteren bir propaganda vasıtası olarak kullanabilirlerdi. Resim ancak 2006 yılında arşivlerden çıkarıldı ve yayınlanmasına izin verildi.

etkileyici-resimler-17

1930’lu yıllarda, bebeklerin Güneş ışığı ve havadan daha çok faydalanmaları için bazı evlerin pencerelerine by tip kafesler takılırdı.

etkileyici-resimler-18

Pek çok filmin açılışında karşımıza çıkan Metro Goldwyn Mayer aslanı çekim sırasında, 1928.

etkileyici-resimler-19

İşte size çocukların nasıl şartlandırıldığını gösteren bir örnek. Ailesi Ku Klux Klan üyesi olan bir çocuk, götürüldüğü gösteride zenci bir polisin kalkanında kendini seyrediyor, 1992.

etkileyici-resimler-20

ABD iç savaş yılları Atlanta-Georgia, 1864. Zencilerin açık arttırma ile satıldığı bir dükkan. Dükkanın önünde ise Konfederasyon ordusuna asker olarak alınan bir zenci oturmakta. Tabelada “Müzayede ve zenci şatışları” yazılı

Reklamlar
Bu yazı Tarihi fotograflar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to TARİHÎ FOTOGRAFLAR -1-

  1. Lutfu Caliskanturk dedi ki:

    Autzwich de gaz odası duvarlarında ki izler,yahudi mahkumlara,siyanür gazı verildiğinde,çekilen ızdırabın,tırnak izleridir.
    Bir yahudi duvara şunu yazmış ;
    “- Eğer bu çektiğimiz acıyı gören bir tanrı mevcut ise,bizler için çok ağlaması gerekir..”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s