TİPPİ DEGRE’NİN HARİKA ÖYKÜSÜ

Tam ismi ile Tippi Benjamine Okanti Degré, 4 Haziran 1990 Namibya doğumlu bir Fransız kızı. Fakat onu diğer milyonlarca çocuktan ayıran bir şey var. Tippi, Afrika’nın çeşitli yerlerinde vahşi hayvanlar ve kabile halkları içinde büyüyen bir çocuk. Macerası ise doğumundan önce başlamış. Tippi’nin anne-babası birer vahşi yaşam fotografçısı: Alain Degre ve Sylvie Robert. Çocuklarının ismi için artist Tippi Hedren’den esinlenmişler ve çocuğun farklı bir ortamda doğması için Namibya’ya taşınmışlar.

tippi05

Tippi, hayatının ilk 10 yılını tamamen tabiatın içinde geçirip, yanlarına yaklaşmaktan bile korkacağımız hayvanlarla sarmaş dolaş bir şekilde büyümüş. Annesi Sylvie ile yapılan söyleşi, Tippi’nin nasıl bir ortamda büyüdüğünü göstermekte.

– Doğrusu vahşi yaşama bu kadar uyum sağlayacağını düşünmemiştik. Normal çocuklar biberonlarını yatağın çevresinde ararlar; oysa Tippi biberonunu maymunların çalmaması için uğraşıyordu ! Bazen, bir ağaçtan beslenen bir fil görür ve yanımıza gelip “sessiz olun, yoksa onu ürküteceğiz” derdi. Son derece özgür bir ortam içinde büyüdü. Sanki dünyanın en büyük oyun parkında gibiydi. Biz de, zaman geçtikçe, onun çeşitli hayvanlarla resimlerini çektik. Devekuşunun sırtında, karakulak türünden vahşi bir kediyle yemek yerken veya bir fille dans ederken.

tippi01-Hayvanlarla geçirdiği uzun yıllar içinde bir sefer hariç hiç ısırılmadı. Sadece bir merkat, burnundan iki defa ısırdı. Bir de, su kenarında Cindy isimli bir babun kafasına atladı ve saçlarını yoldu. Canı çok acımıştı. Hemen koşup kurtardık. Sizinle ne kadar içli dışlı olsalar da hayvanların ne yapacağını kestiremezsiniz. Tüm tecrübelerimize rağmen onların davranış biçimleri hakkında hâlâ bilmediğimiz pek çok şey var.

tippi02

-Tippi ise hayvanlardan korkmuyordu, onlara gayet doğal ve dostça bir biçimde yaklaşıyordu. Sanırım hayvanlar bunu anlıyorlardı.

Böylece Tippi, vahşi doğada geçirdiği yıllar içinde pek çok hayvanla arkadaş oldu. Yaşlı bir fil olan Abu, J&B lakaplı bir leopar, bir kara yılanı, timsahlar, aslan yavruları, zürafalar, bir dev kertenkele, bir firavun faresi, devekuşları, merkatlar, yavru bir zebra, bir çita, bir karakulak, dev bir manda kurbağası ve bir bukalemun.

tippi06

Bu arada, yerli halkla da arası iyiydi ve yöredeki Himba kabilesinin üyeleri ile kaynaşmıştı. Kabiledekiler Tippi’ye çok şey öğrettiler. Yenilebilir ağaç köklerinin ve meyvelerin bulunması, okla avlanmak ve elbette kendi lisanları…

tippi07

10 yıllık süreden sonra, ailesi Tippi’nin daha iyi bir eğitim almasına karar verirler. Bu amaçla aile önce, daha iyi imkanları olan Madagaskar’a, sonra Fransa’ya taşınırlar. Tippi iki sene Fransa’da bir okula devam eder ama bir türlü diğer çocuklarla uyum sağlayamaz. Sorunun çıkmaza girmesi üzerine, Tippi okuldan alınır ve eğitimine evde devam edilir.

tippi18Afrika’yı, özellikle hayvanları çok özlemiştir. 2006 yılında Afrika’ya ailece bir ziyaret daha yaparlar. Tabii, pek çok şey değişmiştir. Eski yaşadıkları alana döndüklerinde, bir zamanlar Tippi’nin saçlarına saldıran babun Cindy artık yaşlanmış ve bir büyük anne olmuştur. Cindy onu dostça karşılar, saçlarına sarılır ama bu sefer saldırmaz ve okşamaya başlar. Kuzey Namibya’daki San Bushmen kabilesinin çocuklarıyla da hemen kaynaşır.

tippi17Kabile halkı bu beyaz tenli kız çocuğunu çok sevmişler onu adeta kabilenin maskotu yapmışlardır. Tippi kabile içinde diğer çocuklarla birlikte uyur, oyunlar oynar, onlar gibi giyinip boyanır. Bu ise, anavatanı olan Fransa’da asla tadamayacağı bir zevktir. Bu şekilde Tippi, Afrika ile Fransa arasında defalarca seferler yapar. Tabiat ve hayvan sevenler tarafından tanınmıştır. Ailesi onun Namibya ve Madagaskar’daki maceralarını anlatan Afrika’lı Tippi (Tippi Of Africa) kitabını yayınlarlar. Bu kitap ve onu takip eden belgeseller çok tutulur. Ailesi, Tippi’nin çocukluğunda çekilen videolardan oluşan 6 belgesel hazırlayıp, yayınlamaları için Discovery Channel ile anlaşırlar.

tippi21

Bu yazının tarihi (2015) itibari ile, Tippi 25 yaşında genç bir hanım olup Paris’te yaşamakta Sorbonne Nouvelle üniversitesinde sinema eğitimi görmektedir. Gelecekte ise doğal yaşamın tanınması ve korunması için filmler çekmeyi planlamaktadır.

TİPPİ’NİN DİĞER RESİMLERİ

tippi03
tippi08 tippi09 tippi10 tippi11 tippi12
tippi14 tippi15 tippi16
tippi19 tippi20
tippi-africa-2 tippi-africa-3 tippi-africa-4 tippi-africa-5 tippi-africa-6

tippi-africa-12
tippi-africa-14

Reklamlar
Bu yazı Sunumlar içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to TİPPİ DEGRE’NİN HARİKA ÖYKÜSÜ

  1. Geri bildirim: Film Gibi Hayat | Hasaka Blog

  2. mr. TURAN BASARTAN dedi ki:

    I SİMPLY LOVED İT.

  3. fatma dedi ki:

    Çok etkileyici bir yaşam çok beğedim. Hazırlanan belgeseli seyretmek isterdim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s