ZOMBİ FİLMLERİNİN TARİHÇESİ 9- 2000’ler ve ötesi (2)

doom-2005

2005 yapımı, bilgisayar oyunundan uyarlanan DOOM filmini bir zombi filmi olarak görebilmek -bence- pek mümkün değilse de bazı film siteleri bu kategoriye dahil etmisler. Yönetmen: Andrzej Bartkow

land-of-the-dead-1

Ölüler Ülkesi – Land Of The Dead – 2005

Ölüler Ülkesi (Land Of The Dead), yine 2005 yılına ait bir George A.Romero yapımı. Ölüler tüm şehirleri ele geçirmişlerdir ve zengin sınıfa ait bazı insanlar şehrin yarımada üzerinde kurulu bölümüne kalın bir duvar çekerek kendilerini izole etmişlerdir. Yarımada suyla çevrilidir ve zombiler suya yaklaşamadıkları için içleri rahattır. Bu arada duvarlar dışında hala canlı insanlar bulunur. Bunlar çeteler kurmuşlar ve sağda solda buldukları her tür malzemeyi alarak şehirdeki zenginlere vermekte, karşılığında çeşitli ayrıcalıklar elde etmektedirler. Tabi, bunu yapabilmek için, şehrin içine yayılmış onbinlerce zombi arasında bir ölüm-kalım mücadelesi verirler.

land-of-the-dead-3

Bu arada, tehlikeli bir gelişme olur ve zombilerden biri “akıllanmaya” başlar. Lider konumuna gelen bu zombi matkap, silah, balta gibi şeyleri kullanmayı öğrenmiştir ve diğerlerine de öğretmeye başlar. Zombiler sonunda yarımada ile aralarında duran suya ulaşırlar. Lider zombi kendini suya atar ve bir süre sonra su yüzeyine çıkıp şehre doğru ilerler. Onun gören binlerce zombi aynı şeyi yaparlar. Artık şehrin izole alanındaki kimse güvende değildir ve zombilerin beslenme zamanı gelmiştir.

land-of-the-dead-2

 

Ölüler Ülkesi filmi çok enteresan karakterler içerir ve bence izlenmeye değer: Derdi zoru (ne işe yarayacaksa) daha çok para biriktirmek olan bir kapitalist, ona hizmet eden serseri bir çete reisi, zombilerle dolu bir kafese tıkılan ve sonra kurtarılan bir genç kız, daha ölmeden zombiye benzeyen yüzü yaralı ve çirkin bir savaşçı ve elbette akıllanıp, ezilen kardeşlerine yol gösteren zombi lideri iri yarı zenci.

fido-2006

Fido – 2006

Andrew Currie’den romantik hatta duygusal bir zombi komedisi olan Fido, 2006 yılına ait. Bir ailenin yanında onların arkadaşları olarak yaşayan Fido, sonunda içgüdülerine yenilip komşuları yemeye başlayınca ona yeni bir aile bulmak gerekir.

2006 yılının bir başka yapımı Yaratıklar (Slither), yön: James Gunn, tipik bir uzaylı saldırısı ve zombi filmi karışımı. Düşen bir meteorun içinden çıkan yaratıklar, insanları et yiyen canavarlara dönüştürürler. 2006 yılının “zombiler arası savaş” temalı 3 ayrı filmi de seyretmeye değmeyecek son derece kalitesiz yapımlar: Ölülerin Savaşı, Zombilerin Savaşı, Yaşayan Ölülerin Savaşı gibi isimlerle piyasaya sürülmüşler.

i-am-legend

Ben Efsaneyim – I Am Legend – 2007

1954 yılına ait bir romanın uyarlaması Ben Efsaneyim (I Am Legend), yönetmen Francis Lawrence tarafından çevrilerek  2007 yılında gösterime girdi. İnsanların saldırgan et-yiyicilere dönüştüğü bir dünyada tek başına kalan Robert Neville (Will Smith), bir yandan bu hastalığı tedavi etmeye, diğer yandan kendisi gibi normal insanlar bulmaya çalışmaktadır. Bu filmdeki zombiler daha akıllanmıştır ve bırakılan izleri takip ederek binaların içine girebilirler.

rec-2007

Ölüm Çığlığı – REC – 2007

Karanlık bir atmosferde ışık ve gölge oyunlarını ustalıkla kullanan 2007 yapımı Ölüm Çığlığı (REC) övgüyü hak eden bir yapım. Bir TV muhabiri ile bir haber kameremanı, itfaiyecilere gelen bir acil saldırı haberini takip edip onlarla birlikte binaya girerler. Bundan sonrası ise ancak kabuslarda görülebilecek bir dehşettir. Yönetmenler: Jaume Balagueró,  Paco Plaza. Sıradan ve eski bir apartmanın nasıl bir korku evine dönüştüğünü görmek isteyenler sanırım filmden keyif alacaklardır.

day-of-the-dead-2008-1

2008 yılına ait Ölülerin Günü (Day Of The Dead), aynı isimli 85 yapımı filmin bence başarılı bir uyarlaması. Yönetmen Steve Miner akıllıca bir kararla Romero’nun filmindeki mekanı aynen taklit etmemiş. Bu sefer olaylar bir yeraltı sığınağı yerine, bütün bir kasabada geçmekte. “Tuhaf” ve açıklanamayan olayların rapor edilmesi üzerine küçük bir Colorado kasabası karantinaya alınır ve giriş-çıkışlar askeri birlikler tarafından kapatılır. Bu kasabada yetişen ve sonradan orduya katılan Sarah (Mena Suvari), arkadaşlarıyla birlikte kasabaya girdiğinde, çocukluğunun geçtiği bu yerin ölüler tarafından istila edildiğine şahit olur. Bir süre sonra askeri birlik, hala yayın yapan bir radyo evine sığınırlar ve kendi canlarını kurtarmanın derdine düşerler.

dead-snow-2009

Ölü Kar – Dead Snow – Død snø – 2008

Yönetmen Tommy Wirkola’dan Ölü Kar (Dead Snow – Død snø) dikkat çekici bir başka yapım. 2008 yapımı filmde, kayak yapmak için dağlara çıkan bir grup tıp öğrencisi bir süre sonra kendilerini buz gibi bir dehşetin ortasında bulurlar: Zombi Naziler !

diary-of-the-dead-2008

Ölülerin Günlüğü – Diary Of The Dead – 2008

2007 yapımı olmasına rağmen, George A.Romero’dan Ölülerin Günlüğü (Diary Of The Dead)2008′de gösterime girer. Romero usta zombileri kullanarak, bu sefer, iletişim imkanlarının patladığı bir çağdaki bilgi kirliliğini ve devlet sansürlerini konu edinir. Bir grup amatör sinema öğrencisi genç, bir kamera ile kendi zombi filmlerini çevirirlerken ölüler gerçekten ayaklanmış ve saldırmaya başlamışlardır. Etrafta “bir şeyler olmaktadır” ama kimsenin tam olarak neler olup bittiğinden haberi yoktur. Bazıları, internetten indirilen saldırı görüntülerini bile sahte olarak kabul etmektedirler. TV’ler ilgili ilgisiz programlarla doludur ve ancak saldırıya uğrayanlar, gerçeği korkunç bir şekilde öğrenebilmektedirler. Romero, öyle görünüyor ki çağdaş dünyamızdaki medyanın politikalarını, gerçeği saklayan yoz programlarını şiddetli bir dille eleştirmektedir.

survival-of-the-dead

Ölülerin Kurtuluşu – Survival Of The Dead – 2009

Yine Romero’dan 2009 yılına ait Ölülerin Kurtuluşu (Survival Of The Dead), ustanın eski filmleri ile mukayese bile kabul etmeyecek vasat bir yapım. Ölüm büyük şehirleri ele geçirmiştir. Bu kabustan uzak bir adada, iki düşman aile aynı topraklar üzerinde yaşamaktadırlar. Ailelerden birinin çocukları ölmüştür ama babaları onları vurmaya kıyamadığından yataklarına bağlı olarak yaşatmakta ve bu hastalığı yok edecek bir ilacın çıkmasını beklemektedir. İki aile arasında yeni bir kavga çıkar, silahlar çekilir, bu arada bir kaç zombi kurtularak hastalığı diğer kişilere bulaştırırlar.

zombi-paragraf

 

Zombi filmleri ile ilgili bu ufak çalışmamı burda bitiriyorum. 2009′dan günümüze çeşitli filmler çevrilmiş olsa da bunlar türlerine yeni bir soluk getiremeyen çeşitli devam filmleridir. Örneğin: Ölümcül Deney, REC filmlerinin devamları. Bazıları ise eski klasiklerin tekrar yapımlarıdır. Hatta aralarında tamamen bilgisayar animasyonu olarak çevrilen yapımlar bulunur.

Bu çalışmada, IMDB veritabanından aldığım yaklaşık 600 zombi filminin tek tek üzerinden geçtim ve elden geldiğince belli bir kaliteye sahip olanlara yer verdim. Bazı filmler, ölümden dönüş ve canavarca değişim temalarını işleseler de alıştığımız zombi imajına yer vermedikleri için zombi film kategorisine dahil edilmemişlerdir. Örneğin 1982 yapımı Kötü Ruh (Poltergeist), yine 82 yapımı Şey (The Thing) gibi filmler. Pek çok film ise, ölümden dönenler ana karakter değil sadece yardımcı figürler olduklari için listeye alınmamıştır. Örnek Londra’da Amerikalı Bir Kurtadam (An American Werewolf In London, 1981). Filmleri değerlendirirken, bazı çalışmalardan yararlandım ve gerektiğinde IMDB içindeki puanlamaları dikkate aldım. Elbette ki, film değerlendirmesi göreceli bir konudur ve herkes kendince farklı tercihlerde bulunabilir. Fakat, kişisel beğenilerimi öne çıkarmadan, film tarihi içinde önemi bulunan zombi filmlerine yer vermeye gayret sarfettim.

zombi-duvar-kagidi-2

 

Zombiler başlangıçtaki o doğal hallerinden günümüze pek çok değişiklik geçirmişlerdir. Muhtemelen gelecekte; kopya zombiler, bilgisayar kontrollü zombiler, uzay gemilerinde seyahat eden zombiler gibi pek çok çeşitlemeye rastlayabiliriz. Bunlar elbette diğer film türleri ve teknolojideki değişimlerle şekillenecek olan gelişmelerdir.

zombi-duvar-kagidi-1

 

Ama insanlar “doğal korkuyu” severler. Filmlerdeki bilgisayar destekli makyaj ve efektler geliştikçe, filmler doğallıklarını kaybetmekte ve bu da bir korku filminin amacı ile tezat oluşturmaktadır. Neticede, korku filmlerinin tek bir amacı bulunur: insanları koltuğunda sıçratmak ! Bu yüzden zombi film sektöründe de, geçmişin o saf korkularına dönüş yapan çalışmalar bekleyebiliriz.

Saygılar, Levent Ertürk

Faydalanılan kaynaklar:

1) Tez: Voodoo’dan virüslere. Yirminci yüzyılın popüler kültüründe zombilerin evrimi. Margaret Twohy (From voodoo to viruses. The evolution of the Zombie in twentieth century popular culture. Degree of Master’s of philosophy in popular literature. Trinity College, Dublin, 2008)

2) Ölüler Kitabı, Zombi Sinemasının Tarihçesi kitabından bazı alıntılar. Jamie Russell. (Book Of The Dead, The Complete History Of Zombie Cinema, Jamie Russell)

3) IMDB (International Movie Database) çeşitli film başlıkları ve derecelendirmeleri.

4) http://www.best-horror-movies.com/zombie-movie-history

5) http://toadtrip.com/2008/10/27/a-short-history-of-zombies-prior-to-the-zombie-apocalypse 

Reklamlar
Bu yazı Zombi filmlerinin tarihçesi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s