ZOMBİ FİLMLERİNİN TARİHÇESİ 8- 2000’ler ve ötesi (1)

2000′li yıllar, Japonların “biz de varız” diyerek çevirdikleri “Versus“, John Carpenter’dan “Mars Hortlakları” ve Brad Skyes’dan “Zombi Kronolojisi” gibi filmlerle başlar. Bu ve benzer filmler biraz yerel kültürler, biraz bilim-kurgu öğeleriyle süslenmiştir ve pek ses getirmezler.

28-days-later-1

28 Gün Sonra – 28 Days Later – 2002

Danny Boyle tarafından yönetilen 2002 filmi 28 Gün Sonra (28 Days Later) zombi filmlerinin geleceği hakkında ipucunu verir. Artık lanetlerin, cehennem kapılarının yerini salgın hastalıklar ve insan üretimi virüsler alacaktır. Bu sefer, saldırıya uğrayan şehir Londra’dır; bir araştırma merkezinden çevreye ölümcül bir virüs yayılır. Virüs bulaşan kişiler saniyeler içinde saldırgan canavarlara dönüşmektedirler. Bir hastanede olaylardan habersiz yatan Jim (Cillian Murphy) 28 gün sonra uyandığında yeni bir dünya ile karşılaşır: sokaklar bomboştur, Londra adeta bir hayalet şehre dönmüştür. Jim iki kişinin yardımı ile virüslü insanların saldırısından kurtulur ve onlarla birlikte Manchester’daki askeri bir birliğin bulunduğu yere giderler. Fakat ordaki askerler en az virüslü canavarlar kadar tehlikelidir.

28-days-later-2

Filmin bazı sahneleri gerçekten etkileyicidir. Kahramanın bomboş sokaklarda dolaşması ve arka plandaki müzik genel bir beğeni almıştır. Gece çekimlerinde, şehirdeki kaos ve yıkım gölge oyunları ile ustaca gösterilmiştir.

zombi-paragraf

resident-evil

Ölümcül Deney – Resident Evil – 2002

Aynı yıl içinde sinemaseverler kendi tarzının başlangıcı olan bomba gibi bir filmle buluşurlar: Ölümcül Deney (Resident Evil). Genlerle oynayan ve biyolojik silahlar geliştiren Şemsiye (Umbrella) şirketinin ürettiği T virüsü insanları et yiyen canavarlara dönüştürmüştür. Şirketin merkez laboratuarlarında bir kaza olur ve virüs dış dünyaya bulaşır. Bir şirket çalışanı olan Alice (Milla Jovovich) virüse karşı bağışıklık gösterir. Vücudunda taşıdığı virüs yüzünden normal insanlardan çok daha fazla güçlenmiştir. Bu filmde ve devam filmlerinde Alice, saldırgan zombilere, şirketin ürettiği süper canavarlara ve şirket muhafızlarına karşı savaşmak zorunda kalacaktır.

resident-evil-2

Ölümcül Deney filmindeki virüslü insanlar çok hızlı hareket edebilirler. Ama yine de onlar birer zombi olarak kabul edilebilir. Zira şuursuzca saldırırlar, plan yapamazlar ve binalara girebilmek için eşya kullanmayı akıl edemezler. Bunların yanında, serilerde şirket tarafından geliştirilen süper canavarlar bulunur. Bunlar akıllıdırlar, silah kullanabilirler ve son derece güçlüdürler. Böylece ortaya bilim-kurgu, bilgisayar oyunları ve zombi filmlerinin birleştiği karma bir tür çıkmıştır. Zaten filmin kendisi de çok ulusludur.

resident-evil-3

Ölümcül Deney türünden filmler, genel olarak film endüstrisinin geleceği hakkında düşündürücüdür. Bilgisayar oyun sektörü çok hızlı gelişen ve her yeni fikre hemen adapte olabilen dinamik bir sektördür. Film endüstrisinin ürettiği bazı film kahramanlarının oyunları kısa süre içinde piyasaya sürülmüştür. Örneğin: Indiana Jones, James Bond serisi filmler oyun haline getirilmiştir. Bunun tersine de rastlanır. Bir bilgisayar karakteri olan Lara Croft sinemaya uyarlanmıştır. Hollywood’un hem normal filmlerde hem de bütünüyle animasyon filmlerde bilgisayar teknolojisi kullandığı düşünülürse, öyle görünüyor ki bu iki sektör, sinema ve bilgisayar sektörleri,  birbirlerini beslemeye devam edeceklerdir. Bu durumda doğal korku zamanla ortadan kalkıp, bunların yerini sanal ve teknolojik korkular alabilir.

zombi-paragraf

2004 yılında yeniden bir tekrar-yapım zombi filmi hayranlarına beğeniye çıkar. Ölülerin Şafağı, 2004 (Dawn Of The Dead, remake). Yönetmen: Zack Snyder.

dawn-of-the-dead-2004-1

Ölülerin Şafağı, 2004 (Dawn Of The Dead, remake)

Aslında Romero’nun filmine pek de öyle yeni bir şey eklenmediğini söylemek haksızlık olmaz. Senaryo ve temalar hemen hemen birbirinin aynıdır. Salgın yine aniden başlamıştır, insanlar hazırlıksızdır ve saatler içinde dehşet her yeri kaplar. Saldırıdan kaçan bir grup insan bir alışveriş merkezine sığınırlar ama yaşayan ölüm eninde sonunda oraya da girecektir. Bu senaryoları okurken ister istemez Edgar Allan Poe’nin “Kızıl Ölümün Maskesi” öyküsünü hatırlıyorum. Bu büyük korku ustası, ölümü hiçbir şeyin durduramıyacağını bu sembolik öyküsünde anlatmıştı. 

dawn-of-the-dead-2004-2

Bir dizi olaydan sonra filmin kahramanları alışveriş merkezini terketmek zorunda kalırlar. Yine, filmin baş kahramanlarından biri ısırılmıştır; ama bu filmde zombiye dönüşmez, arkadaşları limandaki tekneye binerken onlardan ayrılır. Final sahnesi biraz Ölülerin Şafağı filmini andırmaktadır. O filmde, sağ kalanlar helikopterle tropikal bir adaya giderlerken, bu tekrar-yapımda bir tekne ile denize açılırlar. Filmin sonu ümitsizlikle biter. Ölüm her yerdedir. Sonunda bir ada bulurlar ama orası bile yaşayan ölülerle dolmuştur. Zaten bu sahneler, film sonu yazılarının aktığı bölümde kesik kesik gösterilir.

Sanırım Hollywood bu tarz tekrar filmleri, geçmiş dönemi bilmeyen yeni kuşağı hedef alarak çevirmekte.

zombi-paragraf

 

Ölümcül Deney filminin devamı olan Ölümcül Deney Kıyamet (Resident Evil Apocalypse)2004′de gösterime girer. Bu yıl içinde gerçekten çok hoş bir Zombi-Komedi filmi de gösterilir. Yönetmen Edgar Wright’dan Zombilerin Şafağı (Shaun Of The Dead). Geleneksel zombi film kalıplarıyla ve bu filmlerdeki çağdaş insanın bazı aptallıklarıyla dalga geçen çok hoş bir komedidir. Filmin başında iki arkadaşın tartıştığı sahne çok güzeldir. Onlar tartışırken bütün şehir alevler içinde kalmıştır, insanlar panik içinde kaçışmakta, bazı delirmiş tipler onları kovalamakta; sokaklardan deli gibi itfaiye ve polis arabaları, askeri birliklerin kamyonları geçmektedir. Yine de kahramanlarımız hiçbir şeyin farkına varmadan tartışmaya devam ederler. Açıkça, Amerikan filmlerindeki dünyadan habersiz insan tiplemelerine gönderme yapılmaktadır.

shaun-of-the-dead

Zombilerin Şafağı – Shaun Of The Dead – 2004

Kahramanlarımızın, silah bulamadıkları zaman bir kutunun içindeki plakları zombilere fırlatmaları ve kafalarını uçurmaları ve buna benzer pek çok sahne için izlemeye değer.

Reklamlar
Bu yazı Zombi filmlerinin tarihçesi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s