ZOMBİ FİLMLERİNİN TARİHÇESİ 5- Gürleyen 80’ler (1)

70′li yılların sonuna doğru “Zombie” filmini çeviren Italyan yönetmen Lucio Fulci, 80′lerin de açılışını yapar: Yaşayan Ölülerin Şehri, 1980 (City Of The Living Dead). Cehennemin Kapıları (Gates Of Hell) ismiyle de bilinir. Filmin orijinal ismi: “Paura nella città dei morti viventi“olup, Almanya’da “Ein Zombie hing am Glockenseil” ismiyle gösterime girmiştir.

city-of-the-living-dead1

Yaşayan ölülerin şehri: orijinal afiş

Bu sefer zombilerin diriliş sebebi bir lanettir. Papaz William Thomas (Fabrizio Jovine) filmin başında bir mezarlıkta kendini asar ve ölmeden önce, tüm ölüleri dirilteceğine dair bir lanette bulunur. Cehennemin yeraltındaki kapıları açılır ve ölüler canlanıp mezarlardan çıkmaya başlarlar. Bir ruh çağırma seansı sırasında bunları gören medyum Mary Woodhouse (Catrione MacColl) gerilime dayanamaz, katılaşır ve öldü zannedilerek tabuta konur.

city-of-the-living-dead41

Yaşayan Ölülerin Şehri – City Of The Living Dead – 1980

Olayları araştıran polis dedektifi Peter Bell (Christopher George) mezarlığa giderek Mary’yi kurtarır. İkisi birden cehennemin kapılarını kapatmak için Dunwich’teki kasabaya giderler ve yeraltına inip, artık bir şeytana dönüşmüş olan Papaz William ve çevresindeki zombilerle çarpışırlar. Fulci’nin diğer filmlerinde olduğu gibi bu film de kısmen sansürlenmiştir.

city-of-the-living-dead2

İngiltere’de, matkapla beyin delme sahnesi sansürlenerek, Almanya’da ise yine benzer sahneler kesilerek yayınlanmıştır. Bazı film eleştirmenleri filmi “berbat, kokuşmuş, gülünecek kadar kötü” gibi sözlerle eleştirmişlerdir. Yine de genel bir görüş olarak Lucio Fulci’nin sürrealist bir atmosfer yakaladığı  kabul edilmektedir. 

city-of-the-living-dead3

Bu sahne, filmin gösterime girdiği bazı ülkelerde kesilerek gösterildi.

zombi-paragraf

1981 yılında, kendi türünün özgün örneklerinden sayılabilecek bir başka film sinema salonlarında yerini alır: Kötü Ruh (Evil Dead). Yönetmen: Sam Raimi. Karanlık ormanların büyüsü, gecenin laneti ve ölümden geri dönen cesetlerin dehşeti aynı filmde buluşmuştur. Filmin baş kahramanı Ashley Williams (Bruce Campbell) ve arkadaşları Tennessee yakınlarında bir orman kulübesinin içinde buldukları Necronomicon Ex-Mortis isimli bir büyü kitabından sözcükler okurlar. Kitabın ismi korku edebiyatını sevenlere yabancı değildir. Ünlü öykü yazarı H.P.Lovecraft’ın öykülerinde geçen tamamen hayali bir kitap ismidir ve bu filmde kötü ruhları çağıran bir anahtar olarak görev almıştır.

evil-dead1

Kötü Ruh – Evil Dead – 1981

Büyülü sözcükler okunduktan sonra kabus başlar. Kötü ruhlar eve doluşur, genç kızlar korkutucu birer zombiye dönüşür; kan ve ölüm her yeri kaplar ve filmin atmosferi içinde gerçeklik tamamen kaybolup yerini doğaüstü korkulara bırakır. Bu film de bir fenomen haline gelmiş, devam filmleri çekilmiş hatta çizgi romanlara uyarlanmıştır.

zombi-paragraf

 

Aynı yıl içinde sahneye yine Lucio Fulci çıkar, filminin ismi: Mezarlığın Yanındaki Ev (The House By The Cemetery). Bu sefer bir tür zombi-katil iş başındadır. 

night-of-the-comet-2

Kuyruklu Yıldızın Gecesi – Night Of The Comet – 1984

1984 yılına ait Kuyruklu Yıldızın Gecesi (Night Of The Comet), pek fazla şiddet içermeyen hafif bir korku-komedi olarak görülebilir. Dünyanın yakınlarından geçen bir kuyruklu yıldız beklenmeyen bir felaket getirmiş ve insanların çoğunu öldürmüştür. Bazı insanlar ise yaşamış, fakat et yiyici birer canavara dönüşmüşlerdir. Tesadüfen, kuyruklu yıldızın etkisini geçirmeyen bir ortamda sabahlayan iki kız, uyandıklarında tüm dünyayı değişmiş bulurlar ve etrafta kendileri gibi normal insanlar olup olmadığını aramaya başlarlar.

zombi-paragraf

 

day-of-the-dead-5

Ölülerin Günü – Day Of The Dead – 1985. Ölüm her yeri kaplamış ve şehirler ıssız harabelere dönmüştür.

1985′de George A.Romero yeni bir film ile yaşayan ölüler üçlüsünü tamamlar: Ölülerin Günü (Day Of The Dead). Romero kendi filminde, bir avuç kalan insanların dahi iletişimsizlikten dolayı nasıl kaoa düştüklerini gösterdiğini söylemiştir. Ölülerin Günü filminde ölüm artık her yere hakim olmuştur. Caddeler, sokaklar devrilmiş arabalarla, yanmış evlerle doludur. Bunlarin içlerinde saklanan milyonlarca zombi en ufak bir hayat belirtisinde saldırıya geçmeye hazırdırlar.

day-of-the-dead-4

Askeri yetkililerden, bir kaç bilim adamından ve sivillerden oluşan küçük bir grup yeraltındaki bir tesise sığınmışlardır. Tesise yukardan ancak özel bir yük asansörü ile girilebilirken, altta mağaralara açılan bölüm ise kalın ve yüksek bir setle kapatılmıştır. Burda bazı zombileri canlı olarak yakalayıp üzerlerinde deney yapmakta ve onların saldıranlığını yok etmeye çalışmaktadırlar. Bu zombilerden biri olan”Bub” (Sherman Howard) eski hayatına ait bazı şeyleri hatırlamış ve kısmen eğitilmiştir. Yine de çiğ etle beslenmeye devam etmektedir.

day-of-the-dead-sarah

Ölülerin Günü filmindeki kadın karakter savaşçı, eğitimli, cesur bir kişilik sergiler.

Film ilerledikçe tesis komutanı  Yüzbaşı Henry Rhodes (Joseph Pilato) ile bilimciler ve siviller arasındaki ilişkiler gerilmeye başlar. Bu arada tesisdekilerden biri zombi yakalarken ısırılmış fakat bunu gizlemiştir. Filmin finaline yakın, bu ısırılan adam yukarı çıkar, bu arada onbinlerce zombi tesisin üstündeki telleri koparıp bahçeye girmişlerdir. Yaralı adam yük asansörünün üstüne yatar, kendini kurban olarak sunar ve ölmeden önce elindeki butona basarak asansörü aşağı indirir. Artık onlarca zombi tesisin içine girmiştir. Zombiler herkese saldırmaya başlarlar, canlı insanlar bir yandan birbirleri ile mücadele ederken, diğer yandan zombilerden kaçmaya çalışmaktadırlar.

day-of-the-dead-2

 

Eğitilen ve silah kullanmasını öğrenen zombi Bub serbest kalır, tesis komutanını bir koridorda yakalar ve omzundan vurup, canlı canlı yemeleri için diğer zombilere teslim eder. Film, sağ kalan bir kaç insanın yine bir helikopterle bilinmeyen bir adrese, muhtemelen tropikal bir adaya, kaçmalarıyla biter. Ama ölümün kol gezdiği bir dünyada kaçacak yer bulunabilir mi ?

day-of-the-dead-3

Zombi Bub rolündeki Sherman Howard çekimler öncesi makyaj sırasında.

Ölülerin günü, sonraki salgın filmlerine ilham kaynağı olan yeni bir dünyayı bizlere sunar. Çatışmalarla, kaosla ve ölümle dolu bir dünya. Romero’nun kadın karakterleri de değişim göstermişlerdir. 1968 yapımı filmde Barbra edilgen, içe kapanık bir karakter sergilerken, bu filmdeki baş kadın karakter Dr. Sarah Bowman (Lori Cardille) kavgacı, silah kullanmasını bilen, eğitimli bir savaşçıdır aynı zamanda.

80′li yıllarda yapımcılar zombi filmlerine doymazlar. Diğerleri bir sonraki yazıda özetlenecektir.

Reklamlar
Bu yazı Zombi filmlerinin tarihçesi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s